Iš blokelių pastatyti namai vienas patogesnių ir įprastesnių pasirinkimų, tačiau pradėjus domėtis blokeliais galima iš karto pasimesti – jų yra visa galybė, o savybės gali skirtis taip, jog netinkamai pasirinkus teks ne vienerius metus graužtis nagus. Palyginome populiariausių blokelių savybes, o Jums tereikės galutinai pasverti privalumus bei trūkumus ir išsirinkti tą medžiagą, iš kurios bus statomas Jūsų svajonių namas. Tiesa, konkrečių gamintojų blokeliai gali dar papildomai skirtis, turėti geresnes vienas ar prastesnes kitas savybes, žemiau pateiktos tik gairės apie blokelių rūšis.

Molinai blokeliai

Moliniai arba keramikiniai blokeliai yra puikus sprendimas lietuviškomis oro sąlygomis. Jiems nėra baisūs nei karšti orai vasarą, nei šaltas speigas žiemos metu, todėl teigiama, jog molinių blokelių namai stovi tikrai ilgai. Dideliu privalumu laikoma ir tai, jog keraminiai blokeliai yra atsparūs ugniai, ekologiški. Galima būtų lyginti šiuos blokelius su degto molio plytomis, iš kurių pastatyti namai stovi dar iki šiol, tačiau blokeliai jau patobulintas jų variantas, turintis ne tik papildomas geras savybes (mažiau trupa, geriau atrodo), bet ir yra skirti greitesniam pastato statymui.

Nepaisant visko, kai kurių trūkumų pilnai pašalinti blokelių gamintojai iki šiol nepajėgė. Vienas jų – sudėtingas tokių blokelių pjaustymas, dėl ko darbai gali užtrukti ilgiau ir būti kiek brangesni. Sudėtingiau bus ir vedžioti elektros instaliaciją, kitas komunikacijas, gali kilti keblumų tvirtinant kabinamąsias spinteles ar kitus sunkius daiktus. Esant statybiniam brokui moliniai blokeliai gali lengvai trūkti.

Norintiems ekologiško namo moliniai blokeliai turėtų būti vienas iš prioritetinių pasirinkimų, nes molis yra natūrali ir ekologiška medžiaga, nedaranti didelės žalos gamtai dėl pastatyto namo. Be to, moliniai blokeliai dėl savo išvaizdos kai kuriose vietose gali būti ir palikti atviresni – tai suteiks daugiau žavesio, o jei pasirinksite molines plytas – vaizdas bus iš viso kerintis, tačiau plytomis statyti kur kas brangiau ir sudėtingiau nei moliniai blokeliais, tad plytos dažniau naudojamos apdailai.

Dujų silikatiniai blokeliai

Dujų silikato blokeliai arba akytojo betono blokeliai ypatingai vilioja savo žema kaina ir paprastu apdirbimu. Dėl nedidelio svorio galima šiek tiek sutaupyti ir renkantis pamatus. Geros šių blokelių ir termoizoliacinės savybės, ir nemenkas atsparumas ugniai, tačiau šaldymo ir šildymo ciklams atsparumo norėtųsi didesnio. Dideliu trūkumu laikoma tai, jog dujų silikatiniai blokeliai lengvai pritraukia vandenį, tačiau palyginti lėtai išdžiūsta, nes yra gana prastas oro pralaidumas. Dėl oro pralaidumo sunkiau gali būti garantuoti malonų mikroklimatą namuose. Storos sienos norint išgauti šilumą taip pat menkai vilioja bei didiną galutinę kainą. Jei kubinio metro kaina ir maža, tai faktas, jog reikės storesnių sienų automatiškai kainą kilsteli, be to, bendrą namo kainą išpučia ir tai, jog reikės įvairių stiprinimo medžiagų.

Renkantis blokelius ne nuolat gyvenamam namui statyti dujų silikato blokeliai yra parankus sprendimas, nes patalpas lengva įšildyti, tačiau jos taip pat greitai ir atšąla. Ši savybė nėra paranki nuolat gyvenamam būstui, nes tai didina šildymo sąnaudas. Atkreipkite dėmesį ir į tai, jog dujų silikatiniai blokeliai nėra tinkamas sprendimas sudėtingos architektūros statiniams dėl silpnumo, nerekomenduojama ši medžiaga ir aukštesniam būstui.

Silikatiniai blokeliai

Silikatiniai blokeliai, atvirkščiai nei dujų silikato, yra gerokai atsparesni šildymo ir šaldymo ciklams, jie tvirti gniuždymui ir puikiai izoliuoja garsą. Didelis atsparumas ugniai vilioja tuos, kurie planuoja šildyti kietu kuru, o tvirta blokelio sandara leidžia nesirūpinti dėl kabinamų ant sienos daiktų – puikiai atlaikomas net ir labai didelis svoris.

Nepaisant privalumų, silikatiniai blokeliai pasižymi gana prastomis galimybės tinkuoti dėl lygaus paviršiaus, o apdoroti statybų metu tokius blokelius irgi ne juokų darbas, tad statyba gali užtrukti. Nors garsas izoliuojamas puikiai, tačiau šiluminė varža tikrai nėra labai gera, todėl neišvengiamai teks gausiai šiltinti namo sienas. Dėl didelio svorio apkraunami pamatai, reikalingos sudėtingesnės perdangos aukštesniems pastatams, todėl lėtėja darbas, galimi defektai net dėl menko broko, tačiau jei statybos darbai atliekami kokybiškai – silikatinių blokelių namas bus išties ilgaamžis. Dėka modernių technologijų ir tobulinamos blokelio sandaros kai kurie silikatiniai blokeliai pasižymi ne tokiomis prastomis šiluminės varžos savybėmis.

FIBO blokeliai

Keramzitiniai FIBO blokeliai gerai žinomi dėl savo teigiamų savybių, tokių kaip geras atsparumas drėgmei, gniuždymui ir puikus tikslumas, kas leidžia pagreitinti namo statymą. Be to, jų svoris yra nedidelis ir gana lengva juos apdoroti, tad bus paprasčiau tiems, kurie namo sienas nori turėti kuo greičiau, įskaitant ir daugiau nei dviejų aukštų statinius.

FIBO ar kitus keramzitbetonio blokelius dažnai galima pamatyti ir aplink kamino įdėklus, kadangi šie blokeliai ypatingai atsparūs karščiui. Net ir po gaisrų jie yra menkai pažeidžiami, tad ir lengvai atnaujinami, o tai reiškia kur kas mažesnius nuostolius po nelaimės. Kartu ir mažesnė tikimybė sulaukti gaisro pavojaus, tad planuojantiems kūrentis kietuoju kuru – FIBO blokeliai yra geras pasirinkimas.

Visi blokelių tipai turi savo privalumų ir savitų trūkumų, kurie gali būti ryškesni vienoje ar kitoje situacijoje. Geriausia yra pirma turėti namo viziją ir/ar projektą, įsigilinti į vietovės ypatumus, o tik tuomet pradėti atidžiau vertinti konkrečius blokelius.

Šiais laikais net ir to pačio tipo blokeliai gali būti labai skirtingi dėl skirtingų gamintojų, konkrečių modelių, kuriuose pagerintos vienos ar kitos savybės, panaikinti trūkumai, todėl neskubėkite „nurašyti“ kurios nors vienos rūšies, nebent akivaizdžiai ji netinka pagal Jūsų poreikius. Negalite išsirinkti patys? Kreipkitės į blokelių ekspertus, kurie padės pasirinkti taip, kad netektų vėliau gailėtis.