Namo statyba yra ilgas procesas, kurį kartais gali būti keblu planuoti, nes jis susideda iš kelių skirtingų etapų, kurių kiekvienas atima savo dalį laiko, be kurio neįmanoma. Tik parengiamieji darbai, tiek akivaizdi statyba, tiek ir paskutiniai štrichai.

Planavimas ir projektavimas

Kuomet jau turite žemės sklypą, kuriame statysite savo namą, prasideda planavimo ir projektavimo darbų etapas. Kiek laiko trunka išsirinkti ir įsigyti sklypą yra labai neapibrėžta, todėl to į statybų trukmę neįtrauksime, nes kai kurie gali įsigyti pirmą pamatytą sklypą namo statybai, kiti ir per penkerius metus negali išsirinkti jiems tinkančio.

Architektūrinė projekto dalis yra tokia, kur nusprendžiama kaip atrodys pastatas, kokio jis bus dydžio, kaip išsidėstys patalpos jame. Čia turi dirbti ir architektas, ir būsimi namo gyventojai, nes tik taip įmanomą sukurti tikrai gerą, funkcionalų namą, kuriame patogu gyventi. Derinimas užtrunka, individualus projektas yra brangesnis, tačiau verta investuoti kiek daugiau laiko ir lėšų, nes bendri projektai dažnai neatitinka kiekvieno žmogaus lūkesčių, kad ir kokie universalūs atrodytų. Įprastai namo architektūrinis projektas sukuriamas per 2-3 mėn, jei tik pats užsakovas netempia gumos.

Konstrukcinė projekto dalis dažniausiai būna įtraukiama į projektą, tačiau tai jau ne architekto, bet inžinieriaus darbas, dėl ko užsakovai retai susiduria su konstrukcinės projekto dalies autoriumi – reikalingą informaciją perduoda architektas, kuris nemažai nusimano ir šioje dalyje. Į konstrukcinę dalį įeina pamatų tipas, sienų tikslus išdėstymas, storis, perdangos, stogo konstrukcijos, šildymo, vėdinimo sistemos ir kt. Dažniausiai papildomai daug laiko šiai daliai nereikia, tad per 3-4 savaites kartu su architektūrine dalimi tikrai galima spėti sukurti projektą. Žinoma, jei tik turite viziją, kaip Jūsų namas atrodys.

Leidimai

Be leidimų, juokaujama, nė šuns būdos nebepastatysite. Iš tiesų, biurokratizmo tikrai netrūksta ir tai, be abejonės, atima nemažai laiko. Turint projektą, kurį kūrė patyręs architektas ir jei nėra sunkumų dėl žemės sklypo vietos (saugomos, ypatingos teritorijos) – statybą leidžiantis dokumentas išduodamas maždaug per mėnesį. Grubiai skaičiuojant nuo pirmo pokalbio su architektu iki statybos leidimo gavimo gali tekti pralaukti iki 6 mėnesių.

Komunikacijų atvedimas

Jei sklype iki šiol nėra elektros – ją teks atsivesti pirmoje vietoje, nes namo statyba be elektros sunkiai įsivaizduojama, ypač jei norite kuo greičiau įsikelti į savo namą. Čia ir vėl reikia projektų, derinti sąlygas su elektros tiekėju. Jei nėra sudėtingų sąlygų ir nėra būtinas projektas – trukmė gali būti vos iki 5 ar 15 dienų, tačiau jei sąlygos sudėtingos (didelis atstumas iki elektros linijos ar pan.) – terminas yra individualus ir, pasitaiko, trunka net porą mėnesių ar dar daugiau.

Kitos komunikacijos statybų metu nėra būtinos ir gali būti įvedamos paraleliai su kitais darbais, todėl jų į bendrą terminą statant namą skaičiuoti nėra labai prasminga. Tiesa, gali būti keblu dirbti be vandens, tačiau dėka Lietuvos klimato vandens aplink dažniausiai būna.

Taigi, komunikacijų etapo trukmė tiesiogiai priklauso nuo to, kur, koks Jūsų sklypas, kas jame ar šalia jo jau yra. Jei viskas arti – kelios papildomos dienos, tačiau jei tai sklypas miškuose – trukmė gali išaugti net iki kelių papildomų mėnesių.

Pamatai

Visi namai prasideda nuo pamatų. Taigi, pirmasis matomų statybų etapas – pamatai. Jei dar nežinote, kas atliks statybos darbus ar kiekvienam etapui samdote atskiras komandas, jas reikės išsirinkti. Pamatų rangovus rasti galima ir per porą dienų, tačiau patys pamatai per porą dienų neatsiras. Nors skiriasi pamatų įrengimo greitis nuo jų tipo (o tipas priklauso nuo žemės sklypo grunto ir pastato tipo), tačiau per savaitę 100 kv. metrų ploto namui pamatus galima įrengti per savaitę.

Dažnai galima išgirsti nuomonę, jog pamatai turi „susistovėti“. Nors tai ir nėra būtina sąlyga, pakenkti tai irgi neturėtų, tad jei matote, jog pamatus spėjate įsirengt iki žiemos, o žiemą nežadate vykdyti statybos darbų – paskubėkite ir įsirenkite pamatus, jei visgi pradėjote pamatų įrengimo darbus pavasarį ir tikitės iki žiemos įsikelti į namą – laukti nėra kada, todėl ieškokite rangovų sienoms mūryti ar įrengti, jei tai ne mūrinis namas.

Sienos ir pertvaros

Kuomet pamatai jau yra galima pradėti sienų mūrinimą ar kitą statybos metodą, po kurio ant pamatų atsiras sienos (karkasiniai namai ir kt.) Mūrinės sienos statomos ilgėliau nei iš karto paruošti karkasai, rąstiniai namai dar ilgiau gali užtrukti, tad šio etapo trukmė labai priklauso ir nuo to, kokios bus sienos. Iš blokelių mūrijamo namo sienos, jei namo dydis 80-120 kv. m. bei nėra labai sudėtingų sienos elementų, atsiranda per 20-30 dienų. Panašiai tiek pat laiko reikia ir įvairioms pertvaroms, vidinėms namo sienoms sumūryti. Jei Jūsų namas bus karkasinis, karkasų gamintojus vertėtų rasti gerokai anksčiau, pavyzdžiui, iš karto kai turite projektą. Karakasas surenkamas per keletą dienų ar net greičiau, tuo tarpu jo gamyba trunka bent porą savaičių. Vėlgi, jei nėra sudėtingų formų ir t. t.

Stogo konstrukcija ir danga

Stogo konstrukcija turi būti ypač tiksli ir tvirta, todėl čia gali „ištirpti“ daugiau laiko. Jei ir čia nėra sudėtingų formų, įmantrių išlinkimų – savaitė su trupučiu ir stogo konstrukcija bus parengta stogo dangos montavimui. Dar per savaitę įmanoma uždengti stogo dangą. Nesiūlome iš karto skubėti su apdailos detalėmis (lietvamzdžiai ir pan.), nes dar teks pasirūpinti sienų apdaila.

Stogo konstrukcija + stogo danga atims 2-3 savaites ar šiek tiek ilgiau.

Langai, durys

Kai stogo konstrukcija jau montuojama, galima atsivežti langus bei duris, pradėti jų montavimo darbus. Nors tai ir atrodo gana paprasta, priklausomai nuo kiekio 2-3 dienų gali prireikti, nes tai ne tik montavimas, bet ir reguliavimas, sandarinimas. Juk langai ir durys neretai yra šaltų namų kaltininkai.

Šiltinimas ir apdaila

Jei naudojate modernius blokelius ar iš karto šiltintą sienos karkasą – sutaupysite nemažai laiko, jei visgi ne – atėjo laikas namo šiltinimui. Per savaitę apšiltinti vidutinio dydžio namą profesionalai gali nesunkiai. Porą dienų gali tekti šiltinti ir stogą pasirinkus purškiamą vatą, kiek daugiau laiko reikės jei bus pjaustoma šiltinimo medžiaga ir tiksliai dėliojama – tikslumas būtinas!

Šiltinti vienu metu stogą ir sienas tikrai galima, todėl taupydami laiką turėkite du rangovus, kurie pasidalins darbus ir juos atliks greičiau. Sutaupysite bent savaitę laiko.

Kitas etapas apdaila. Čia ir vėl daug kas priklauso nuo Jūsų norų. Paprasta, tačiau gerai atrodanti apdaila atliekama per 1-2 savaites, dar tiek laiko reikia paskutiniams elementas sutvarkyti (lietvamzdžiai, palangės, stogeliai ir kt.) Taigi per 2-3 savaites po namo pastatymo jis gali atrodyti gražiai.

Vidus

Vidaus darbai atima žvėriškai daug laiko, nes tai ypač sudėtingas ir iš daug skirtingų detalių susidedantis etapas. Elektros, vamzdžių, šildymo sistemos instaliacija ir pajungimas, vidaus apdaila, interjero idėjų paieška ir t. t. – tam reikės mažų mažiausiai 4 mėn, tačiau gali prireikti ir tiek pat, kiek truko namo statybos nuo pirmo susitikimo su architektu, ypač jei norite kažko išskirtino, samdysite interjero dizainerį. Taigi, šiai daliai mes skiriame 4-6 mėnesius, tačiau Jums siūlome numatyti ir daugiau, jei žinote, kad gali pakisti Jūsų nuomonė ar prisireiks specialistų pagalbos.

Kiemas

Tvora, sutvarkyta veja ir t. t. – tą galite pradėti daryti tuomet, kai žinote, jog į Jūsų kiemą nebegrįš sunkioji technika, kitaip tariant, kuomet persikeliate į vidų. Žolei užželti gali reikėti ir viso sezono, tačiau juk ne visur žaliuojanti žolė ir žydinčių gėlių nebuvimas netrukdo gyventi? Kaip matote, laiko atima kiekvienas etapas įvairiai, daug kas priklauso nuo Jūsų individualių poreikių, tačiau apibendrinus galima matyti, jog iš viso reikia bent pusmečio, kol galėsite gyventi savo name ir tai tik tuo atveju, jei viskas vyks sklandžiai, be jokių trukdžių. Be to, daug kas priklauso ir nuo Jūsų biudžeto – didesnės pinigų sumos leidžia samdyti kvalifikuotesnius, greičiau dirbančius specialistus, mažiau tenka sukti galvą ir dėl medžiagų kainos, tad įvertinkite ir tai planuodami savo laiką.