Pastatyti namą negana, nes dažniausiai tvirtos statybinės medžiagos neužtikrina pakankamo šilumos kiekio, todėl tenka pasukti galvą, kuo geriau šiltinti namą, o vieni dažniausiai apžvelgiamų variantų yra šiltinimas akmens vata ir šiltinimas putų polistirolu. Nors egzistuoja ir kur kas daugiau šiltinimo medžiagų, šios kontroliuoja didžiausią rinkos dalį bei yra siūlomos kaip viena kitos alternatyvos.

Akmens vata

Įsibėgėjus daugiabučių namų renovacijai daugumai žmonių pastebi, jog šiltimui naudojama vata, o ne dažniau prekybos vietose matomas putų polistirolas, tačiau taip yra vos dėl vienos priežasties – akmens vata yra nedegi ir dėl to ji yra tinkama medžiaga pagal įstatymus šiltinti daugiau nei 20 metrų aukščio statinius, tuo tarpu aukštų statinių šiltinti polistirolu neleidžia įstatymo raidė, mat ugniagesių technika nebūtų pajėgi stabdyti ugnį dideliame aukštyje. Visgi, ir mažesni pastatai šiltinami akmens vata ir įstatymas ne vienintelis pasirinkimo rodiklis.

Vatą šiltinimui renkasi tų individualių namų savininkai, kurių namai yra suapvalintomis, lenktomis sienomis, mat vata yra lanksti medžiaga ir be didesnių problemų pritaikoma net ir prie labai įmantrių sienų formų.

Tradicinių formų namų savininkus akmens vata vilioja dėl to, jog tai yra labai geromis šilumos izoliacinėmis savybėmis pasižyminti šiltinimo medžiaga. Ji apriboja šilumos srautą, dėl to namas žiemą nepraranda šilumos, o vasarą neįsileidžia karščio. Šilumos izoliacinis lygis priklauso nuo naudojamos vatos gamintojo, konkretaus produkto ir sluoksnio storio, tačiau vata yra kiek efektyvesnė nei putų polistirolas (skirtumas nėra labai žymus).

Didelis privalumas yra ne tik šilumos izoliacinės savybės, bet ir garso sugėrimas. Juk visai nesinori girdėti triukšmo iš lauko ar kaimynų kiemo, todėl akmens vata šiltintis pravartu ir arčiau judrių gatvių namą turintiems asmenims, miestų gyventojams. Verta atminti, kad konstrukcijomis keliaujančio garso akmes vata greičiausiai nesugers, tačiau išorinį, iš tolėliau sklindantį triukšmą šis šiltinimo būdas tikrai sugers.

Kaip jau minėjome, akmens vata yra atspari ugniai. Ji ne tik nedegi, bet ir įkaitusi nepradeda skleisti nuodingų medžiagų. Medinių namų savininkai dažniausiai renkasi būtent akmens vatą, kad sumažinti gaisro riziką.

Mineralinė (akmens) vata puikiai praleidžia garus, todėl būtina užtikrinti, jog garai nesikauptų vatos viduje. Jei nebus tinkamos ventiliacijos vatoje esanti drėgmė suprastins akmens vatos šilumos izoliacines savybes, gali atsirasti ir naujų, netikėtų problemų.

Atkreipiame dėmesį ir į ganėtinai aukštą akmens vatos kainą, tačiau dažnu atveju į kainą reikėtų žiūrėti atidžiau – ne visada pigiau bus geriau, o brangiau iš tiesų bus brangiau.

Putų polistirolas

Putų polistirolas tarp individualių namų savininkų yra kur kas dažnesnis pasirinkimas už vatą. Tai lemia paprastumas ir kaina, kuri yra kone du kartus mažesnė nei akmens vatos. Jei šilumos izoliacinėmis savybėmis putų polistirolas tik vos vos nusileidžia (o kartais ir visai nenusileidžia, priklauso nuo gamintojo ir konkretaus produkto) akmens vatai, tai visa tai iš karto atperka galimybė naudoti prie kone bet kokio pagrindo bei leidžia laisvai rinktis apdailą, ar tai būtų tinkas, ar dailylentės – net nesvarbu kaip gerai tinkas „kvėpuoja“. Iš kitos pusės tai gali iššaukti problemas dėl drėgmės viduje. Jei sienos neduos išeiti drėgmei į lauką, tai viduje ji kaupsis, kas iššauks ir pelėsį, todėl statant naują namą būtina pasirūpinti gera ventiliacija, o jei atliekama renovacija ar apšiltinamas senas namas vertėtų įsitikinti, ar esama ventiliacija yra pajėgi pašalinti visą drėgmę iš namų.

Putų polistirolas yra lengvas, todėl puikiai tinka šiltinti ir lengvesnių, silpnesnių konstrukcijų statinius, pavyzdžiui, sodo namelius. Dėl menko svorio pigesnės ir tvirtinimo medžiagos, todėl sutaupysite ne tik pirkdami šiltinimo medžiagas, bet ir įvairias smeiges, klijus ir kita.

Lyginant putų polistirolą ir akmens vatą pirmiausias dalykas, į kurį atsižvelgiama yra ne kartą paminėta mažesnė polistirolo kaina. Ir tai nėra tas atvejis, kai mažesnė medžiagos kaina nereiškia pigesnio pasirinkimo – polistirolas iš tiesų yra kur kas pigesnė šiltinio medžiaga. Atrodytų, tai turėtų ir lemti masišką pasirinkimą, tačiau didelis medžiagos degumas verčia rinktis ir alternatyvas. Akmens vata yra visai nedegi, todėl besišildantiems kietu kuru, gyvenantiems kaime ar turintiems židinį dažniau norisi rinktis ne pigesnį šiltinimą (nors skirtumas ir nemenkas, visame statybų sąmatos kontekste tai nėra didžiuliai skaičiai), bet saugesnę medžiagą, kuri nesukeltų papildomo pavojaus.

Ekologiškų namų statytojai taip pat renkasi akmens vatą ar kitą natūralią šiltinimo medžiagą, nes putų polistirolas yra visiškai neekologiška, dirbtinė medžiaga, kuri nepasižymi ir sveikumu žmogaus organizmui pažeidus ją. Ekologiškuose namuose dažnai natūralizuojamos ir vėdinimo sistemos, tad putų polistirolas praranda savo žavesį. O jei dar ir sienos lenktos, siekiant sugaudyti daugiau šilumos ir sukurti jaukesnę erdvę – akmens vata kur kas labiau tinka.

Putų polistirolas pralošia ir kaip garso izoliacinė savybė. Jei gyvensite kur nuošaliau, menka tai problema, tačiau jei šalia yra kaimynų, netoli judri gatvė ar geležinkelis – verčiau investuoti daugiau pinigų ir į garso izoliaciją – komfortas vertas investicijų. Žinoma, stebuklingo skirtumo tarp vatos ir polistirolo nėra, tačiau kartais ir keli procentai papildomo triukšmo gali erzinti.

Rinkdamiesi sau tinkamą medžiagą pasverkite VISUS už ir prieš, nepabijokite pasikonsultuoti su savo namo statytojais, architektu. Turėdami maksimaliai daug informacijos ir skirdami pakankamai laiko tos informacijos apdorojimui galėsite pasiekti geriausią norimą efektą: mažiausią kainą, geriausias savybes, patraukliausią būdą.