Tiek atnaujinant seną savo būstą, tiek ir statant bei įrenginėjant naują daug klausimų kelia langai. Vieni nedvejodami renkasi pigesnius, kiti žiūri į jų savybes, o dar kiti dvejoja dėl medinių ar plastikinių – kuriuos iš šių rinktis yra racionaliau, naudingiau ir ekologiškiau?
Jei prieš kurį laiką ekologija buvo siejama su mediniais langais, tai šiandien dėl to jau galima ir padiskutuoti, nes tiek plastikiniai langai, tiek ir mediniai utilizuojant teršia aplinką, o naudojami nedaro jokios žalos. Taigi, galvojant apie ekologiją vertėtų įsigilinti į konkretaus gamintojo taikomą politiką.
Techninės savybės gali būti lygiavertės
Tiek mediniai, tiek plastikiniai langai savo šilumos ir kitomis techninėmis savybėmis šiais laikais gali būti lygiaverčiai. Nesunkiai palyginsite pasiėmę vieno ir kito lango informacinę brošiūrą ir galėsite įvertinti, kuris langas Jums tinkamesnis. Dažniausiai už tą pačią kainą siūlomi mediniai langai yra prastesnių savybių arba kitaip tariant, tokių pačių techninių savybių mediniai langai yra brangesnis už plastikinius, tačiau skirtumas nėra ypatingai didelis, ypač jei keičiama / montuojama ne itin daug langų.
Tinkamai prižiūrint langai tarnaus labai ilgai
Keičiamas langas tarnaus daugybę metų, nepriklausomai nuo jo medžiagos. Ir plastikiniai langai, ir mediniai langai reikalauja priežiūros, todėl geresnės kokybės langai parduodami kartu su instrukcijomis, kaip langus naudoti ir prižiūrėti. Jei gamintojų nurodymų paisysite, tikėtina, neprireiks pasinaudoti jokiomis garantijomis ir serviso paslaugomis. Standartinė garantija siekia 5-10 metų.
Plastikinių langų priežiūra kiek paprastesnė
Plastikiniai langai įprastai yra lengviau prižiūrimi, reikalauja mažiau žmogaus įsikišimo nei mediniai. Plastikiniai langai sumontuojami, jei namas visiškai naujas, galbūt kartą pareguliuojami ir pamirštama apie jų priežiūrą daugybei metų, nebent kas nors sulūžta ar sugenda. Tuo tarpu medinius langų rėmus po 5-8 metų gali tekti perlakuoti ar perdažyti, ypač jei langai „žiūri“ į pietinę ar vakarinę pusę, nes taip gaunama daugiau saulės, blukinančios spalvą. Tai papildomai rūpestis tiems, kurie nori gražių, prabangiai atrodančių langų, tačiau skirtingi nei anksčiau, medinių langų perdažymas yra paprastas ir greitas procesas, ypač jei pasirenkami aukštos kokybės, specialiai langams skirti dažai. Jei pasirenkama balta medinių langų spalva – atnaujinti reikės kur kas rečiau nei tamsius medinius langus.
Negalima sakyti, jog plastikiniams langams nereikia atnaujinimo. Kaip ir mediniai rėmai, plastikiniai taip pat braižosi, blunka jų spalva, tačiau plastikinius langus atnaujinti gali būti kur kas sudėtingiau, nes tai nėra tokia paslanki medžiaga kaip medis, dėl to apie šių langų atnaujinimą mažai kalbama.
Plastikinių langų pasirinkimas neapsiriboja tik kamerų skaičiumi
Dažna klaida, kurią daro ieškantys plastikinių langų – žiūrima tik į kamerų skaičių. Taip, tai iš tiesų labai svarbu, tačiau svarbus ir profilio storis – kartu šios savybės daro įtaką garso bei šilumos izoliacijos kokybei. Dažniausiai Lietuvoje sutinkami 3, 5 arba 6 kamerų langai, kurių profilio storis nuo 60 iki 82 milimetrų. 60 mm pločio profilio lango pilnai pakanka tiems, kurie gyvena atokiau nuo judrių gatvių, geležinkelio, tačiau net ir kaime ar prie parko gyvenantys žmonės ieško storesnių langų, nes nori būti tikri ir dėl ramybės, ir dėl šilumos.
Mediniai langai – klijuoti
Medinių langų gamyba įprastai vykdoma iš klijuotos medienos. Dygiuota pušis sutinkama dažniausiai, nes jos kaina yra mažiausia. Tai toks gamybos būdas kuomet išrinkus šakas yra atliekami jungimai dygeliais. Tačiau galima rasti ir ištisinio tašo medinius langus. Tokie būna ne tik pušiniai, bet taip pat ir iš maumedžio, ąžuolo, raudonmedžio. Tiesa, pušiniai kur kas pigesni. Įprasta matyti 68-110 mm storio medinius langus.
Šiluma priklauso ir nuo stiklo paketo
Ne tik rėmas yra svarbus, bet taip pat ir stiklas, o tiksliau, stiklo paketas. Stiklo paketai daro didžiausią įtaką lango savybėms, todėl vertėtų rinktis storesnius. Dažniausiai sutinkamas 24 milimetrų stiklo paketas, kurį sudaro du 4 mm storio stiklai bei 16 mm oro tarpas. Jei stiklo paketas storesnis – stiklai būna ne du, o trys, tai padeda išgauti dar geresnes garso bei šilumos izoliacines savybes ir apsaugo nuo vibracijos. Vienas iš stiklų turėtų būti selektyvinis. Toks stiklas dažniausiai montuojamas vidinėje pusėje ir geba įleisti šilumą, bet neleidžia jai išeiti. Antras arba antras ir trečias stiklai dažniau būna paprasti. Jei tarp stiklų yra prileista inertinių dujų, lango savybės tampa dar geresnės.
Norite medinių langų išvaizdos su plastikinių savybėmis? Yra išeitis
Tiems, kurie pasistatė medinį namą ar jo apdailai rinkosi medį, tačiau nori rinktis plastikinius langus, kurie atrodytų kaip mediniai – yra išeitis. Tai plastikinių langų apdaila, imituojanti medieną. Šiais laikais imituoti galima daug ką, tad nesunkiai rasite plastikinius langus su medienos raštais, kurie žvelgiant net ir iš pakankamai arti atrodys kaip mediniai. Dažnu atveju plastikiniai langai su medžio imitacija yra pigesnis variantas nei mediniai kokybiški langai, tad jei taupote ar dėl kitų priežasčių negalite rinktis medinių langų – apsvarstykite tokį būdą.
Priedai kilsteli kainą, bet gali būti naudingi
Pasirinkus langus vertėtų atkreipti dėmesį į siūlomus priedus. Kone pagal nutylėjimą siūlomi atsiverčiantys langai yra tai, apie ką net nesusimąstome, tačiau iš tiesų tai laikoma priedu. Kartais langais siūlomi tik su atsidarymo funkcija, o kartais priešingai – tik atvertimo galimybė paliekama (dažniausiai taip būna ne gyvenamuosiuose pastatuose). Kuo daugiau atidarymo krypčių – tuo labiau kyla lango kaina, tačiau atverčiamas langas yra patogu, o atveriamas kone būtinybė norint langus išvalyti ar esant poreikiui kažką per atvirą langą padaryti. Net ir gaisro atveju tai gali būti vienintelis kelias išsigelbėti.
Mikroventiliacija taip pat tampa labai įprasta. Tai tokia funkcija, kuomet langas tik vos vos prasiveria. Kaip alternatyva gali būti siūlomos ventiliacinės grotelės („fortkės“), tačiau jų populiarumas kur kas mažesnis nei mikroventiliacijos dėl atsirandančio papildomo šviesą užstojančio elemento.
Prie priedų priskiriami ir įvairūs stiklų atspalviai. Žalsvi, gelsvi ar melsvi stiklai labiau riboja šviesos patekimą į patalpą, taip pat apsaugo nuo prašalaičių žvilgsnių (aktualiau žemesnių aukštų ar greta judrių takų esančių namų gyventojams). Norintiems ypatingo privatumo siūlomos netgi veidrodinės plėvelės – Jūsų nemato niekas, o Jūs matote viską puikiai. Norintiems didesnio saugumo – langą sutvirtinančios plėvelės, kurios suklijuoja langą net jei jis išdaužiamas, o tai atkreipia dėmesį ir apsunkina įsilaužimą. Tiek mediniai, tiek plastikiniai langai – geras pasirinkimas, tačiau įvertinkite viską, atsižvelkite į kainas, technines savybes bei kaip langas derės Jūsų būste. Galbūt užteks tik apdailos, o gal iš tiesų vertėtų investuoti daugiau į medinį rėmą, kitais atvejais mediniai langai netgi gali išsišokti, ypač daugiabučiuose namuose, kur vyrauja balto plastiko langų rėmai.